Guftiman Online Community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ورود

كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟

تغییر پوسته

احساس حقارت I_folder_new_bigاحساس حقارت Full-Bucket-icon
Latest topics
» معرفي سايتهاي مفيد
احساس حقارت Empty2014-04-24, 14:32 by Admin

»  آیا از رئیس جمهور خود رضایت دارید؟
احساس حقارت Empty2013-11-07, 04:50 by sekander

»  دانلود ترانه هایی عارف جعفری(َترانه یی جدید مادر از عارف جعفری)(Download Madar Aref Jafari )
احساس حقارت Empty2013-04-08, 17:07 by Admin

» کلپ "براي تاريخ"مربوط به فاجعه افشار و خيانت مزدورها
احساس حقارت Empty2013-01-17, 15:22 by Admin

»  مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان

» مجموعه سخنرانی های بابه مزاری

» دمبوره خانه آبه میرزا|Damboora
احساس حقارت Empty2013-01-05, 15:15 by Admin

»  غزل
احساس حقارت Empty2012-12-30, 20:22 by عبدالمتین کریمی

» دانلود آلبوم صیاد از عارف جعفری(Download Sayad-Aref Jafari)
احساس حقارت Empty2012-12-28, 19:20 by mostafa

» اسم كسي كه دوسش داري
احساس حقارت Empty2012-11-18, 02:00 by mojtaba

» بیا تو زیبا ترین جمله ای رو که دوست داری بگو
احساس حقارت Empty2012-11-18, 01:45 by mojtaba

» haghighat!
احساس حقارت Empty2012-11-18, 01:18 by mojtaba

» امروز صبخ تو خودم خورد شودم تاحالا چند بار بخاطر افغانی بودنت غرورت شکست
احساس حقارت Empty2012-10-13, 00:52 by pakota

» تست آنلاين تعيين سطح زبان انگليسي
احساس حقارت Empty2012-09-03, 01:39 by REZA LOVE AFG

» بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی تو مشهد كجاست ؟
احساس حقارت Empty2012-07-29, 13:34 by مهدی

» دیوان صوتی حافظ از روی تصحیح علامه قزوینی و استاد قاسم غنی
احساس حقارت Empty2012-07-19, 15:45 by tamana

» كاروان ورزشي افغانستان در بازي هاي تابستاني لندن 2012
احساس حقارت Empty2012-07-19, 13:19 by tamana

» پروژه امارات برای دور زدن تنگه هرمز افتتاح شد
احساس حقارت Empty2012-07-16, 13:34 by tamana

» گلشیفته زن روسپی افغان !
احساس حقارت Empty2012-07-15, 18:39 by tamana

» نمائی از شغل های متفاوت در افغانستان
احساس حقارت Empty2012-07-15, 17:55 by tamana

» عکس زن
احساس حقارت Empty2012-07-15, 17:54 by tamana

» جغرافیای ایرانِ شاهنامه
احساس حقارت Empty2012-07-12, 17:15 by tamana

» راه‌پیمایی اعتراضی به تیرباران یک زن در شمال کابل
احساس حقارت Empty2012-07-12, 12:57 by tamana

» رفسنجانی خاطرات خود از 'مسائل مهم' را کجا ثبت می کند؟
احساس حقارت Empty2012-07-11, 13:15 by tamana

» فتح اصفهان
احساس حقارت Empty2012-07-10, 17:03 by somayerezayi

» درخواست بازداشت عاملان حمله به خانه مهاجران افغان در یزد
احساس حقارت Empty2012-07-07, 13:22 by somayerezayi

» عکاس باشي
احساس حقارت Empty2012-06-20, 22:42 by somayerezayi

» کسب مقام دوم عکس انترکشن توسط نجیب الله مسافر
احساس حقارت Empty2012-06-20, 22:15 by somayerezayi

» پدیده جدید موسیقی افغانستان عارف جعفری
احساس حقارت Empty2012-06-20, 22:10 by somayerezayi

» دانلود کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت
احساس حقارت Empty2012-05-26, 21:48 by tamana

» Download Shahname Ferdowsi دانلود شاهنامه فردوسی
احساس حقارت Empty2012-05-23, 11:03 by tamana

» تست آنلاین افغانستان شناسی
احساس حقارت Empty2012-05-22, 15:32 by tamana

» جاپان ۵۰۰ بورس تحصیلی به دانشجویان افغانستان اعطا کرد
احساس حقارت Empty2012-05-22, 06:46 by mirvais

» شعر افغانستان
احساس حقارت Empty2012-05-18, 23:10 by Admin

» نگاهی به سه فلم؛ مستند کردن شهر کابل
احساس حقارت Empty2012-05-18, 19:02 by Admin

» نگاه کوتاه بر کارتون بُـزِ چـینـی+دانلود
احساس حقارت Empty2012-05-18, 18:53 by Admin

» دروغ جدید خبرگزاری مهر درباره نشست غزنه
احساس حقارت Empty2012-05-18, 12:11 by Admin

» صفحه طراحی بنر انجمن گفتمان
احساس حقارت Empty2012-05-12, 11:01 by ahmad siar

» روح الله نیکپا قهرمان افسانه ساز
احساس حقارت Empty2012-05-10, 18:24 by Admin

» شخصیت شناسی اعضای انجمن
احساس حقارت Empty2012-05-10, 14:29 by Admin

Poll

آیا از رئیس جمهور خود رضایت دارید؟

احساس حقارت I_vote_rcap64%احساس حقارت I_vote_lcap 64% [ 854 ]
احساس حقارت I_vote_rcap36%احساس حقارت I_vote_lcap 36% [ 488 ]

محموع راي ها : 1342

احساس حقارت

Go down

احساس حقارت Empty احساس حقارت

پست by ahmad siar 2010-07-12, 13:59

احساس حقارت

بقلم همایونشاه عالمی

سپاس به جان آفرین دانا و نیاز به درگاه آن زبان آفرین توانا که آنچه هست مال او دانا، و مانا که برگی درختی بدون اراده اش به زمین نیافتد و جنبیده یی بی امرش نجنبد.

دوستان عزیز، خوانندگان و بینندگان سایت انترنتی گفتمان، پس از درود اجازه بدهید تا از طرف تمام علاقه مندان این سایت، زحمات و پشت کار دوست عزیز و ادبیم طارق جان (پیمان) را تقدیر و تعریف کنم که پیگیری و زحماتش جمعی از ادب دوستان، شاعران و سخن پردازانرا در یک حلقه ادبی و هنری که مصفا از هرگونه اغراض سیاسی، و شخصی می باشد گرد هم آورده و امیدوارم این حلقه بزرگ و بزرگتر شده برود.

خوب حالا اصل موضوع :

آری حس حقارت و یا به خویش کمی دیدن که ناشی از کم جرئتی و توهین شدن پیهم می باشد در تمام جوامع افراد و اشخاص کم و بیش موجود است، بطور عموم انسانها یک نوع غرور و غریزه خودخواهی دارند که مسلماً یک پدیده طبعی است، این غریزه فقط در یک صورت کم می شود که انسان به علم و دانش خویش بیفزاید، یعنی به هر اندازه درجه علم و سطح دانش یک شخص بالا برود به همان اندازه از غرور (من میدانم) اش کاسته می شود. زیرا خود مطالعه انسانرا قانع می سازد که چقدر دنیای علم و دانش وسیع است و هیچ انسانی در جهان وجود ندارد که حتی قطره از ابحار علوم را کاملاً با خود داشته باشد، ولی باز هم چون همه چیز نسبی است. بعضی انسانها با داشتن استعداد خدا داد و یا کسب علوم مغرور می شوند و از این حقیقت که هنوز هم از عالم شدن فاصله دارند کاملاً چشم می پوشند.

اجازه بدهید راجع به اینکه ریشه اصلی این امر چه است کمی معلومات بدهم :

اول: در بعضی فامیل ها والدین بین اولاد ها چه پسر و چه دختر فرق آورده و بصورت علنی نواقص و کمی های اولاد خویشرا مکرراً به رخ شان طعنه میدهند و یا استعداد و خوبی های هم سالان شانرا که از جمله اقارب و یا همسایگی هایشان است بر رخ اولاد خود کشیده و به ضم خویش آنها را نیز تشویق می کنند تا بهتر شوند، این تشویق نیست بلکه باعث ازدیاد حس کم بینی و حقارت در شخص می گردد.

دوم: کشتن استعداد اطفال:

زمانیکه یک طفل پارچه امتحانش را می آورد و یا چیزی را نقاشی کرده است و یا کدام گدی را لباس پوشانیده و یا هم گلی برای کار دستی مکتب مرتب ساخته پیش پدر و مادر می آید، والدین هوشیار کار

طفل خویش را به دقت دیده و ارزیابی می کنند، نکات مثبت و از کارهای خوب طفل شان تعریف می کنند، با محبت و مهربانی به تشویق می پردازند و بعداً نکات ضعیف را با مهارت خاص که احساساتش را نکشد خاطر نشان ساخته، راه حل و راه بهبودش را متذکر می شوند. تا طفل شان هیچگاه احساس کمی نکند.

سوم: تعریف بیش از حد شخص دیگر که عین موقیعت را دارد:

مثلاً دو جوان که هر دو آواز می خوانند طبعی است که یکی شان بهتر از دیگر است، ولی اگر هر دو بمجالس رفته آواز بخوانند آن یکی با آواز خوبش همیشه تشویق می شود و آن دیگر آهسته آهسته دلش از موسیقی سرد شده و بخویش احساس کمی میبیند. مثال خوب درین زمینه قصه {موزارت} آن نابغه دنیای کلاسیک سمفونی است.

چهارم: هیچ انسان بی عیب نیست این معایب چه از نظر شکل و قیافه و چه از لحاظ عادات و خواص یک شخص باشد، در جوامع عقب مانده حتی یک معلول که خودش باعث آن علت و یا عیب نبوده بلکه طبعی و یا در اثر کدام حادثه معلول میشود عیب شمرده شده و از طرف مردم دور و پیش توهین می شود، نام ها بالایش می گذارند، استهزا و استمخار می کنند، این شخص مظلوم را یکطرف علت عضو بدنش به تکلیف میسازد و از طرف دیگر طعن و خندیدن مردمان بی خرد دور و پیش، حتی اکثراً آن علت خداداد آنقدر آزار دهنده نیست که طعن زهرگین مردم است. در جوامع عقب مانده مثل افغانستان با شخص معلول چه پسر و یا دختر کسی ازدواج نمکیند اگر چند این پسر و یا دختر از هر لحاظ دیگر مستعد و با کفایت هم باشند.

خوب مثالها زیاد اند ولی من بسنده میکنم، درین اواخر متوجه یک تعداد جوانهای کشور ما هستم که در حقیقت همین ها اند آینده و آینده ساز مملکت عزیز ما که طی کشمکشهای سالهای متمادی فقط متاسفانه نامی از آن باقیست، حس حقارت در بین این جوانها آنقدر زیاد است که بممجردیکه یکدیگر را می بینند حق و نا حق به توهین یکدیگر میپردازند و ظاهراً به هیچ وجه گفته هایشان شوخی و مزاح نیست بلکه مستقیماً ملیت، منطقه، کسب و کار پدر، نمیدانم پای لنگ برادر بیچاره و یا چشم کم بین خواهر یکدیگر را طعنه میدهند و همیشه خود را از دیگران برتر فکر میکنند، کار کردن برایشان عیب است بزرگترین هیرو و به اصطلاح، (رومادل) شان اکتر های فلم های هندی است. در کابل جوانان اکثراً لباسهای شانرا از فلم های هندی کاپی میکنند چه پسر و چه دختر همه عاشق فلم هندی و مقلد فلم هند اند.

البته چنین تلقی نشود که من با فلم هندی دشمنی دارم چنین نیست اما در فلم ها بسیار کار میشود که اکثراً از حقیقت کاملاً دور است و تمام مردم هندوستان هم از فلم کاپی نمیکنند، من هرگز مخالف مد و فیشن و آرایش نیستم چرا نه؟ ولی هر که را فرهنگ خودش میزیبد، دیری نمیگذرد که ملت بیچاره ما تحت یک فرهنگ عجیب و غریبی قرار داشت که نه اسلامی و نه انسانی بود، زن ها همه زندانی بخانه ها و مرد ها

باید ریش شان تا ناف و شمله لنگی، هژده متره شان زمین را جاروب میکرد، ولی همه آنها فراموش شده و جوانان متاسفانه کار های عجیب و غریبی میکنند (نه به شوری شور و نه به این بی نمکی) همگی نکاتی را که متذکر شدم علتش همین احساس حقارت است اکثرً جوانانیکه والدین شان و حتی خویشاوندان شان کار های خوب دارند آنانرا متواتر نامبرده و به آنها افتخار میکنند چه خوب گفته اند ( فرزند هنر باش نه پدر فرزند پدر فرزند هنر زنده کند نام پدر) در جای دیگر: (پرستار زاده نیاید بکار اگر چند باشد پدر شهریار) کسانیکه کمی ها و کمبودی های خویش را بسیار بزرگ دیده و از آن رو میخواهند به دیگران توهین و تحقیر کنند تا دیگرانرا پائین تر از خویش جلوه دهند، در حقیقت اشتباه میکنند. تا آنجا که من میدانم هیچ انسانی کامل نیست و هیچ انسانی باطل نیست. و خداوند به هر بنده اش استعداد داده و در وجود هر شخص هنر های خوابیده است، شرط آنست که انسان استعدادش را بیابد و خواری محنت بکشد زحمات را متقبل شود حتماً و حتماً بسر منزل مقصود میرسد. و من الله توفیق

سید همایونشاه عالمی
ahmad siar
ahmad siar
ممتاز
ممتاز

شهر : kabul afghanistan
محبوبيت : 2
امتياز : 305
تاريخ عضويت : 04/07/2010

http://www.wahmadsiar.blogspot.com/

بازگشت به بالاي صفحه Go down

بازگشت به بالاي صفحه