Guftiman Online Community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ورود

كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟

تغییر پوسته

مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان I_folder_new_big مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Full-Bucket-icon
Latest topics
» معرفي سايتهاي مفيد
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2014-04-24, 14:32 by Admin

»  آیا از رئیس جمهور خود رضایت دارید؟
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2013-11-07, 04:50 by sekander

»  دانلود ترانه هایی عارف جعفری(َترانه یی جدید مادر از عارف جعفری)(Download Madar Aref Jafari )
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2013-04-08, 17:07 by Admin

» کلپ "براي تاريخ"مربوط به فاجعه افشار و خيانت مزدورها
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2013-01-17, 15:22 by Admin

»  مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2013-01-17, 15:22 by Admin

» مجموعه سخنرانی های بابه مزاری

» دمبوره خانه آبه میرزا|Damboora
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2013-01-05, 15:15 by Admin

»  غزل
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-12-30, 20:22 by عبدالمتین کریمی

» دانلود آلبوم صیاد از عارف جعفری(Download Sayad-Aref Jafari)
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-12-28, 19:20 by mostafa

» اسم كسي كه دوسش داري
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-11-18, 02:00 by mojtaba

» بیا تو زیبا ترین جمله ای رو که دوست داری بگو
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-11-18, 01:45 by mojtaba

» haghighat!
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-11-18, 01:18 by mojtaba

» امروز صبخ تو خودم خورد شودم تاحالا چند بار بخاطر افغانی بودنت غرورت شکست
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-10-13, 00:52 by pakota

» تست آنلاين تعيين سطح زبان انگليسي
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-09-03, 01:39 by REZA LOVE AFG

» بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی تو مشهد كجاست ؟
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-29, 13:34 by مهدی

» دیوان صوتی حافظ از روی تصحیح علامه قزوینی و استاد قاسم غنی
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-19, 15:45 by tamana

» كاروان ورزشي افغانستان در بازي هاي تابستاني لندن 2012
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-19, 13:19 by tamana

» پروژه امارات برای دور زدن تنگه هرمز افتتاح شد
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-16, 13:34 by tamana

» گلشیفته زن روسپی افغان !
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-15, 18:39 by tamana

» نمائی از شغل های متفاوت در افغانستان
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-15, 17:55 by tamana

» عکس زن
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-15, 17:54 by tamana

» جغرافیای ایرانِ شاهنامه
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-12, 17:15 by tamana

» راه‌پیمایی اعتراضی به تیرباران یک زن در شمال کابل
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-12, 12:57 by tamana

» رفسنجانی خاطرات خود از 'مسائل مهم' را کجا ثبت می کند؟
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-11, 13:15 by tamana

» فتح اصفهان
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-10, 17:03 by somayerezayi

» درخواست بازداشت عاملان حمله به خانه مهاجران افغان در یزد
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-07-07, 13:22 by somayerezayi

» عکاس باشي
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-06-20, 22:42 by somayerezayi

» کسب مقام دوم عکس انترکشن توسط نجیب الله مسافر
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-06-20, 22:15 by somayerezayi

» پدیده جدید موسیقی افغانستان عارف جعفری
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-06-20, 22:10 by somayerezayi

» دانلود کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-26, 21:48 by tamana

» Download Shahname Ferdowsi دانلود شاهنامه فردوسی
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-23, 11:03 by tamana

» تست آنلاین افغانستان شناسی
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-22, 15:32 by tamana

» جاپان ۵۰۰ بورس تحصیلی به دانشجویان افغانستان اعطا کرد
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-22, 06:46 by mirvais

» شعر افغانستان
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-18, 23:10 by Admin

» نگاهی به سه فلم؛ مستند کردن شهر کابل
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-18, 19:02 by Admin

» نگاه کوتاه بر کارتون بُـزِ چـینـی+دانلود
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-18, 18:53 by Admin

» دروغ جدید خبرگزاری مهر درباره نشست غزنه
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-18, 12:11 by Admin

» صفحه طراحی بنر انجمن گفتمان
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-12, 11:01 by ahmad siar

» روح الله نیکپا قهرمان افسانه ساز
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-10, 18:24 by Admin

» شخصیت شناسی اعضای انجمن
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty2012-05-10, 14:29 by Admin

Poll

آیا از رئیس جمهور خود رضایت دارید؟

مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان I_vote_rcap64% مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان I_vote_lcap 64% [ 854 ]
 مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان I_vote_rcap36% مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان I_vote_lcap 36% [ 488 ]

محموع راي ها : 1342

مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان

2 posters

Go down

مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان

پست by tamana 2012-08-07, 18:31

این جزوه در ابتدا به پیشنهاد دو تن از شخصیت های شناخته شده و دلسوز قوم هزاره داکتر طاهر شاران و موسی قربانی (معروف به موسی هزاره) قرار بود کوتاه و مختصر تهیه شده و در هفدهمین سالگرد شهادت بابه مزاری به دو زبان فارسی و انگلیسی همزمان در سراسر جهان پخش گردد. اهداف تشویق کنندگان و نویسنده، بیشتر روی این محور می چرخید که بابه مزاری را به شکل گذرا و فشرده، در یک جزوه کوچک، به جهانیان معرفی نماییم...

به نام خداوند جان و خرد

سخنی چند با خوانندگان دردمند و درد آشنای تاریخ

از خوانندگان عزیز تقاضا داریم قبل از مطالعه متن اصلی، به نکات زیر توجه داشته باشند، تا به اهداف نویسنده در تدوین جزوه و شرایط موجود کمی آشنایی یابند.

1-این جزوه در ابتدا به پیشنهاد دو تن از شخصیت های شناخته شده و دلسوز قوم هزاره داکتر طاهر شاران و موسی قربانی (معروف به موسی هزاره) قرار بود کوتاه و مختصر تهیه شده و در هفدهمین سالگرد شهادت بابه مزاری به دو زبان فارسی و انگلیسی همزمان در سراسر جهان پخش گردد. اهداف تشویق کنندگان و نویسنده، بیشتر روی این محور می چرخید که بابه مزاری را به شکل گذرا و فشرده، در یک جزوه کوچک، به جهانیان معرفی نماییم. اما نگارنده در جریان تهیه مطالب که قرار بود چند روز و یا چند هفته طول بکشد- اما در نهایت سر از چند ماه در آورد- به این تنیجه رسید که قبل ازاینکه ما بابه مزاری را به دیگران معرفی کنیم، بهتر است خود او را بشناسیم.

ازینرو، از دو پیشنهاد کننده اصلی، که زمینه ساز تدوین این جزوه شدند تقدیر و تشکر می نماییم، ولی به خاطر تاخیر در تدوین این مطلب و هم به خاطر عدول از قرار قبلی در باره شکل و محتوای آن، معذرت می خواهیم. دلیل این تغییر این بود که نگارنده پس از 5 سال تمام گرفتاری ها و دست و پنجه نرم کردن با حوادث و رویداد های غربت در غرب، وقتی دست به قلم برد، تازه متوجه شد که دیگر آن نویسنده قبلی نیست که یک شبه و یا حد اکثر یک هفته، یک جزوه کوچک را تدوین نماید! چراکه دیگر نمی تواند بیش ازدو، سه ساعت در شب به کار نوشتن بپردازد، در صورت که قبلا می توانست تمام شب را بنویسد. با ترس از این که دیگر فرصتی پیش نیاید و مثل تدوین زندگینامه بابه مزاری که درآن شرایط حساس بعد از شهادت ایشان، بسیار با شتاب تهیه شد و دیگر هرگز فرصت بازنگری پیش نیامد، برآن شد که این بار حداقل مطالب بیشتری از زندگی بابه مزاری که تا کنون نشر نشده، در اختیار علاقه مندان قرار گیرد. به همین دلیل، تدوین جزه حاضر چند ماه به درازا کشید.

2- هرچه از اهداف اولیه تهیه مطالب فاصله گرفتیم به اهداف دیگری نزدیکتر شدیم، تا جایی که نگارنده به این تصور افتاد که می تواند بار دیگر قلم بدست گرفته، اوراقی را سیاه کند. این نکته را نیز نمی توان از نظر دور داشت که شرایط بازار و عرضه کالای فکری همچون دیگر بازارها عوض شده، عرضه و تقاضا شکل مدرن تری به خود گرفته و علاقه مندان کمتر به متاع های قدیمی رغبت نشان می دهند. با آن هم شرایط ایجاب می کند که هر کسی کالای خود را عرضه دارد و خریدارها که با سلیقه های مختلف وارد بازار می شوند، شاید سراغ این نوع کالای فکری را نیز بگیرند.

گذشته تر از همه، باید این واقعیت را نیز پذیرفت که هیچ کسی، چه در عرصه فرهنگ و ادبیات و یا در زمینه هنر، ورزش و نظایر آن، نمی تواند برای همیشه به عنوان بازیگر روی صحنه باقی بماند، و به اجبارباید جای خود را به افراد دیگری واگذار کند. نویسندگی هم از این قاعده مستثنی نیست، سی سال در جا ایستادن و مقاومت کردن، زمان کمی نیست و طبعاً همه توان و انرژی فرد را به تحلیل می برد. از اینرو، نگارنده تذکر وتوصیه عزیزانی را که می گویند فلانی دیگر چیز نوی برای عرضه ندارد و بهتر است کنار بکشد، قبول دارد. ولی در عین حال، به این باور است که ماندن کالایی در انبار هرچند کهنه و از مد افتاده، خود یک ضرر به حساب می آید، بهتر است قبل از پوسیدن عرضه شود و اگر هم خریداری نباشد، رایگان به موسسات خیریه سپرده شود، تا به نیازمندان برسد.

این رسم تاریخ است که جوانان زور بازوی خود را به رخ پیران می کشند، غافل از اینکه پیران هم روزی مثل آنها جوان بوده، توانایی های داشته، ولی روزگار آنها را فرسوده ساخته و به تحلیل برده است؛ همانطور که نیروی تحسین برانگیز جوانان امروزی را نیز روزی فرسوده خواهد ساخت.

مرحوم غبار، در کتاب افغانستان در مسیر تاریخ، با غرور جوانی عصر، به پدر پیر تاریخ وطن، ملا فیض محمد کاتب هزاره خرده می گیرد و سراج التواریخ را "قوریه" عنوان می دهد! ولی دیدیم که این قوریه تاریخ چگونه با رقبای جوان و قدرتمند خود دست و پنجه نرم نمود و هنوز هم به عنوان یک قهرمان در صحنه ایستاده است. حال نیز جوانان عزیز حق دارند که بگویند این قلم دیگر کهنه شده، هنوز در دایره حبل الله قرار دارد و حرفی برای گفتن ندارد! خوب، ماهم قبول داریم. چه کار کنیم که ذهن ما نو نمی شود، ولی سوال اصلی این است که این قوریه ها را به نسل های بعدی منقل نماییم و یا با خود به گور بریم؟ این سوال بی پاسخ، نگارنده را برآن داشت تا یک بار دیگر، وارد صحنه شده راست و پوست کنده، مطالبی را با خوانندگان جوان خود، در میان بگذارد تا به عنوان سندی در تاریخ این قوم کم بخت به یادگار بماند.

گویند در روزگار قدیم گدای پیری وارد دهکده ای شد، از مردم خیر کمک خواست و آنان را تهدید کرد که اگر به او کمک نکنند، دست به کاری خواهد زد که با اهالی قریه همسایه نموده است! مردم هم از ترس اینکه نکند این گدای پیر فرد جای رسیده ای باشد و نفرین او آب روی آتش شود، فوراً نان وآبی برای پیر گرسنه تدارک دیدند. وقتی پیر شکمش سیر شد و قصد رفتن کرد، مردم پرسیدند اگر نان و آب نمی دادیم چه کار می کردی؟ پیر دستی به ریش سفید خود کشید و گفت: هیچ، قریه همسایه شما، نان و آبی ندادند به قریه شما آمدم، شما هم اگر نان و آبی نمی دادید، به قریه دیگر می رفتم!

حالا شما عزیزان هم اگر به درخواستی که بعداً مطرح می سازم، توجه نکنید همان کاری را با شماها خواهم کرد که با زور آورانی قبل از شما در ایران انجام داده ام. حکایت آن طولانی است اما به گوشه ای از آن اشاره می کنم. روزی که در مانده شدم و از کشیدن بار اسناد و مدارک مربوط به بابه مزاری، پشتم خم شد، از طریق دوستم مرحوم حسین شفایی که او هم به قول استاد شفق بهسودی، از محمد زایی های هزاره یعنی از قول وخویش بود، به استاد خلیلی نامه نوشتم که بابه مزاری رفته برای هرکدام ما میراثی گذاشته، من در غم این نامه ها و دیگر اسناد مانده ام، شما لطف کنید برایم کمک کنید تا این اسناد را تنظیم نمایم، یک کپی برای کار خودم گرفته، اصل را به شما می دهم تا در آرشیو حزب برای تاریخ نگهداری کنید! ایشان به این نامه هرگز پاسخ ندادند، مرحوم شفایی که واسطه بود، برایم گفت: نامه را به استاد خلیلی رساندم، مطالعه کرد، ولی هیچ نگفت. زیر نویس این نامه هنوز موجود است.

از رهبری حزب وحدت که خود را وارث سیاسی بابه مزاری می داند و قسمتی از اسناد مربوط به او می شد، مایوس شدم. این بار رو آوردم به استاد محقق که تعدادی به او به عنوان وارث صادق بابه نگاه می کردند، و او را نسبت به استاد خلیلی بیشتر به خط بابه وفادار می دانستند. شبی دیر وقت با اینکه در آن شرایط به خاطر درد چشم دیر بیدار ماندن در شب برایم قیامت بود، صبر کردم تا دم صبح نوبت ملاقات رسید، جلد اول نامه های بابه را که تدوین کرده بودم، برایش نشان دادم که این میراث بابه است، شما کمک کنید بقیه را نیز تنظیم نمایم، اصل را برای اینکه خراب نشود پرس نموده به شما می دهم و یک کپی برای خودم می گیرم تا روی آنها کار کنم. استاد محقق کتاب را ورق زد، بعد پا های خود را خاریدن گرفت و گفت بعداً در این مورد حرف می زنیم. من هم کتاب را زیر بغل زده به خانه برگشتم.

در مسیر راه با خود دست به گریبان بودم و خطاب به بابه مزاری گفتم که همه نام تو را می خواهند نه راه و رسم تو را، وقتی هم از ایران بیرون شدم مقداری از این اسناد را از ترس اینکه گم نشود، جا گذاشتم. وقتی بخشی از اسناد یک سال بعد توسط یکی از فامیل ها به خارج آورده شد، بسیار خوشحال شدم که گم نشده و اگر هیچ کار دیگری نشد، وصیت می کنم با خودم یک جا دفن شوند! اول برایم گفتند نامه ها را آورده اند، بعد دوباره تماس گرفتند که ساک نامه ها در فرودگاه تهران جا مانده است! وقتی این خبر را شنیدم نزدیک بود از غصه بمیرم. آن شب تا صبح گریستم، از بابه معذرت خواهی نمودم که انبار دار خوبی نبوده ام، از اینکه این اسناد سالها مرا رنج داده بود، از شر آن خلاص می شدم، اما از طرف دیگر این امانت تاریخ مفت و رایگان از چنگ مردم خارج می شد، بسیار افسوس خوردم وداستان تلف شدن آنرا یک بار در گذشته هم تجربه کرده بودم. فردای آن شب دوباره تماس گرفتند که ساک نامه ها گم نشده، ساکی که قبلا نامه ها بین آن بوده و در آخرین جابجایی نامه ها به ساک دیگری منتقل شده، ساک اولیه نامه ها گم شده است. کمی نفس راحت کشیدم، اما تا خود نامه ها را به چشم نگاه نکرده بودم هنوز دلهره داشتم.

حال، با این مقدمه چینی طولانی و آن همه تهدید های کاغذی (!) می خواهم یک پیشنهاد بسیار ساده وجدانی واخلاقی- نه سیاسی و تعارفی- به علاقه مندان موضوع داشته باشیم: نامه هایی که از دل سنگر های جهاد و مقاومت توسط مجاهدانی که اکثراً از میان ما رفته اند، یا گوشه ها گزیده اند و یا راه کج کرده و دیگر مجاهد نیستند، در بسیاری موارد روی کاغذهای بسیار نامرغوب و حتی پارچه های نخی و نایلونی برای بابه مزاری نوشته شده و برخی هم در اثر تماس با رطوبت و یا عرق بدن افراد ناقل و نظایر آن مسایل دیگر بسیار آسیب پذیر شده، و لازم است هرچه زود تر پرس شده و از نابودی حتمی نجات یابد. برخی از این نامه ها به قیمت جان تعدادی تمام شده است. از جمله یکی از حاملان نامه ها را شخصاً می شناسم که تا امروز از او خبری نیست. نگهداری و مراقبت از این اسناد خود هم هزینه هایی را لازم دارد و هم مهارت و مکان که هیچ کدام در توان و در اختیارنگارنده نیست. گذشته از آن نوشته ها و اسناد فراوان دیگری هم هست که نیاز به باز نویسی و باز نگری و همچنین صرف زمان و هزینه دارد.

براین اساس، می خواهم طرحی را که در پایان تدوین این جزوه به ذهنم رسید، و شاید تحقق آن دشوار باشد، با شما میان می گذارم، و از شما می خواهم که اگر صلاح دیدید، در عملی شدن آن کمک کنید: هرعلاقه مندی که این جزوه را از طریق اینترنت دانلود می کند اگر توان مالی دارد، در برابر هر نسخه ای آن کمکی را در نظر بگیرد. کسانی که توان مالی ندارند و یا علاقه مند به کمک در این پروسه نیستند، با دریافت جزوه مذکور برای شادی روح بابه مزاری و ارواح والدین نگارنده فقط صلوات بفرستند. اگراهل هیچ کدام نیستند، حساب شان با خود و خدای شان.

این یک پیشنهاد وجدانی است و هرگاه عزیزان کمک نمایند شاید راهی برای جمع آوری، تدوین و انتشار قسمتی از اسناد و مدارک مربوط به بابه مزاری فراهم شود. اگر هم همیاری و همدلی صورت نگیرد، مثل آن پیر گدا به قریه دیگری خواهم رفت تا روزی که اجل فرا رسد و همه چیز به تاریخ سپرده شود. آدمیزاد تا زنده است در تلاش است، اگرچه به قول علی (ع) ما به طرف مرگ می رویم و مرگ هم طرف ما می آید، و زود است که همدیگر را ملاقات کنیم.

در پایان لازم می دانم که از خانواده خودم نیز به خاطر اینکه، در این چند ماه باعث آزار و اذیت شان شده ام، معذرت بخواهم. عزیزانی که زندگی در خانه های آپارتمانی را- که همه ای محیط آن به اندازه یک اتاق کلان نیست - تجربه کرده اند به خوبی درک می کنند که اگر یکی از افراد، شب تا صبح بیدار باشد، چه مزاحمتی برای دیگران خلق می کند! گذشته از این عذر خواهی عمومی، بطور اختصاصی از دخترم نفیسه جان به خاطر زحماتی که درهمکاری تایپی داشته و با وجود مشغله های درسی دانشگاه هیچگاه از کمک به من سر باز نزده است، تشکر نمایم. گاهی پیش آمده که در وقت خواندن و غلط گیری به دلیل عدم آشنایی با کامپیوتر، ناخواسته دکمه ای را زده ام و کل مطالب پاک و گم شده، وارخطا دخترم را از خواب بیدارنموده ام تا مرا راهنمایی نماید که چکار کنم. گاهی از دست او هم کاری ساخته نبود، چرا که ده، بیست صفحه به کلی پاک می شدند، و مجبور بودم همه را از نو بنویسم و از او بخوام که دوباره برایم تایپ کند. واضح است که در چنین شرایطی ممکن بود کل ساختار مطلب عوض شود. همچنین جا دارد که از پسرم روح الله جان نیزکه زحمت کار های فنی را تقبل نموده اند، تشکر نمایم که زمینه ارسال جزوه را فراهم نمود تا این اثر در اختیارعلاقه مندان قرار گیرد. براستی اگر همکاری و همدلی خانواده در این کار نمی بود، بدون شک با این وضعیت دشوار جسمی نگارنده، همین اثر کوچک هم تدوین نمی شد. شاید در ذهن برخی از خوانندگان این سوال خلق شود که چرا مشخصا از همسرم در این جزوه تشکر نمی کنم! در حالیکه در مقدمه کتاب "هزاره ها از قتل عام تا احیای هویت" بیشتر از او قدر دانی نموده بودم. در این باره، باید خاطر نشان سازم که در شرایط فعلی او باید از من تشکر نماید، چرا که او نیزمثل من، مشغول تهیه خاطرات زندگی خود به نام "چاکه های سرخ "است؛ و همانطور که من به کمک فرزندان احتیاج دارم، اونیز به کمک من نیاز دارد. بارها شده که مرا از خواب بیدار نموده تا موضوعی را که شک داشته و یا فراموش نموده از من بپرسد، هرچند که دفترچه های خاطرات خود را در اختیار او قرار داده ام، باز هم همواره سوالاتی به ذهنش می رسد که باید بپرسد. او سر شب می نویسد و من آخر شب، و این ناهماهنگی خود به خود آپارتمان کوچک ما را به یک محل شب زنده داران تبدیل نموده است. خوب است که همسایه ها همه دانشجو اند، وگرنه معلوم نبود کار ما با همسایگان به کجاها می کشید!

همچنین یک بار دیگر مثل همیشه از تمامی عزیزانی که نامه ای یا نامه هایی ازطرف بابه مزاری برای شان نوشته شده و یا خود نامه ای به بابه نوشته و یا هر سند دیگری که به بابه ارتباط می گیرد و آن را در اختیار دارند، می خواهم که یک کپی آنرا برای نگارنده ارسال دارند تا به مجموعه اصلی اسناد و مدارک اضافه شود. همچنین از تمام کسانی که نقد ونظری در مورد این جزوه دارند می خواهم تا برای روشن ساختن رویدادها از ارائه آن دریغ نکنند. من بسیار مشتاقم که خود پاسخگوی گفته ها و نوشته های خود باشم، نه اینکه تعدادی بعد مرگ به ما اعتراض کنند. دست دارم به انتقاد ها پاسخ دهم و اگر اشتباهی صورت گرفته باشد، به تصحیح آن همت گمارم.

نگارنده زیاد اصرار نمودم تا همسرم خاطرات خود را منتشر کند، ولی او مثل خیلی از آدمهای حسابگر دیگر تعلل می کند؛ شاید منتظر است چه وقت من می روم تا او خاطرات خود را نشر کند و من توان دفاع نداشته باشم. در حالیکه نظر من برعکس است: آدم بهتر است با زنده ها طرف باشد تا با کسانی که رفته و دیگر قادر به دفاع از خود نیستند. یکی از شخصیت ها را از دوران جوانی می شناسم که مدعی بود تاریخ قوم را نوشته. هرچه اصرار نمودم چاپ کند تا کنون چاپ نکرده، حتی حاضر نشد که نسخه خطی را نگاه کنم. او به قول خودش در باره خیلی از چیزها کتاب نوشته، ولی چه وقت کتابش چاپ می شود، خدا می داند! در صورتی که از نگاه امکانات چاپی هیچ وقت مشکل نداشته، بیست سال قبل هم امکانات مالی و غیر مالی چاپ را داشته است. اما علت تعلل چیست، خود و خدایش می داند.

خوب، این تذکرات بی ربط و اضافی را با قطعاتی از سروده های بلخی بزرگ به پایان می برم:

پدران عقده به دل رفت که شاید به شتاب

نسل آینده ما عقده گشا برخیزند

مدد ای همت و توفیق که این قافله هم

همچو طفلان نوآموز به پا برخیزند

حمید (بصیر احمد) دولت آبادی

لندن آنتاریو - کانادا

10جنوری 2012 مطابق 20 جدی 1390

tamana
tamana
فعال
فعال

محبوبيت : 19
امتياز : 172
تاريخ عضويت : 31/05/2010

بازگشت به بالاي صفحه Go down

مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty Re: مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان

پست by Admin 2013-01-17, 15:19

كد:

لينک دانلود بلده هموطناني کي د ايران استند

http://elano110.persiangig.com/Mazari/Doulatabadi_Mazari biography_Final2.pdf

Admin
مدیر سایت
مدیر سایت

محبوبيت : 27
امتياز : 1229
تاريخ عضويت : 30/04/2010

http://guftiman3.pops.tv

مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان Empty Re: مزاری ماندگار ترین تلاش درتاریخ هزاره های افغانستان

پست by Admin 2013-01-17, 15:22

کلپ "براي تاريخ"مربوط به فاجعه افشار و خيانت مزدورها

كد:
http://elano110.persiangig.com/Mazari/For%20History.mpg

Admin
مدیر سایت
مدیر سایت

محبوبيت : 27
امتياز : 1229
تاريخ عضويت : 30/04/2010

http://guftiman3.pops.tv

پست by Sponsored content

Sponsored content

بازگشت به بالاي صفحه

- Similar topics